Strona główna > Budowa wiatraka

Budowa wiatraka

JAK DZIAŁA ELEKTROWNIA WIATROWA?

Siłownia wiatrowa składa się z wirnika i gondoli umieszczonej na wieży. Zasada wytwarzania energii elektrycznej z wiatru jest prosta: energia kinetyczna wiatru trafiającego na opór w postaci łopaty wirnika jest zamieniana na energię mechaniczną, czyli na ruch obrotowy. Ta z kolei przenoszona jest za pomocą wału i przekładni do generatora, który przekształca ją w energię elektryczną.

Zakres obrotów wirnika turbiny zawiera się w przedziale 6,2-17,7 obrotów/min. W celu zwiększenia prędkości obrotowej w gondoli zainstalowana jest skrzynia przekładniowa. Do piasty przymocowane są trzy łopaty. W piaście wirnika znajduje się mechanizm umożliwiający ustawienie kąta natarcia łopat. Gondola ma możliwość obracania się o 360 stopni, aby zawsze można było ustawić ją do kierunku wiatru.

Specjalne systemy monitorujące przez całą dobę śledzą wszystkie elementy pracy turbiny, m.in. prędkość obrotową wirnika, pozycję skrzyni biegów, czy kąt natarcia łopat względem wiatru. W przypadku wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych turbina jest w stanie samodzielnie zablokować mechanizmy napędu, ustawić się w odpowiednim kierunku do wiatru, ustawić odpowiedni kąt łopat i zatrzymać się. Praca siłowni jest śledzona w czasie rzeczywistym przez firmy serwisujące. Gwarantuje to niezakłóconą i bezpieczną produkcję energii elektrycznej z wiatru.

Dla typowej turbiny:

  • graniczna dolna prędkość wiatru, przy której turbina zaczyna pracę wynosi ok. 3 m/s,
  • znamionowa (czyli optymalna) prędkość wiatru, przy której uzyskuje się maksymalny poziom mocy wynosi ok. 12–13 m/s,
  • graniczna górna prędkość wiatru, przy której system hamulców zatrzymuje turbinę i utrzymuje wirnik w pozycji nieruchomej wynosi ok. 25m/s.

SCHEMAT BUDOWY ELEKTROWNI WIATROWEJ (możecie stworzyć podobny schemat do któregoś z poniższych?, bez podpisu oczywiście w przypadku pierwszego)

1. Fundament; 2. Wyjście do sieci elektroenergetycznej; 3. Wieża; 4. Drabinka wejściowa; 6. Gondola; 7. Generator; 8. Anemometr; 9. Hamulec postojowy; 10. Przekładnia; 11. Łopata wirnika; 12. Siłownik mechanizmu przestawiania łopat; 13. Piasta